تاسیان

تاسیان ِ

مِه دیل تِه ر ِ

تِه ایتا زرخ ِ گبَ

به هیزارتا شیرین گبان

فاندم !

 

.............................................................

واگردان فارسی :

 

بی قراراست

دل ام برای تو

یک حرف تلخ تو را

به هزاران حرف شیرین

نمی دهم !

/ 12 نظر / 28 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فکرآزاد

سلام کاس آقا جان! در باره تقویم گیلانی برایت در همان بخشی که کامنت گذاشتی پاسخی نوشته ام! در پست آینه. مرهون زحمات و تشویق های شما هستم در ترغیب من به گیلکی نوشتن.

جاوید

[گل][تایید]

کاس آقا

سلام و درود جناب فکر آزاد عزیز و بزرگوار بنده فقط به عنوان یک گیلوند خواستم به همشهری گیلک زبان ام خصوصا همشهری شاعر و نویسنده و روشنفکر م عرض کنم که ما باید به داشته های اقوام برادر و محترمی که سال ها با تعامل و مسالمت و مدارا با هم زیسته ایم احترام بگذاریم . از لحاظ قوم شناسی تاریخی ، هر قوم داشته هائی دارد که براساس شیوه زیست و شکل زندگی و کار و باور های اش شکل گرفته است . از نظر علم قوم شناسی داشته ی تاریخی یک قومی را تصاحب کردن و بنام قوم دیگری ثبت کردن وجهه ی علمی ندارد ! اگرچه دوست فرهیخته ی ما نه تنها با تصاحب تقویم گیلکی (دیلمی )بلکه با تصاحب نوروز بل دیلمی که سنت زیبای قوم شریف گالش است ، متاسفانه با این کار دارد به فرهنگ گیلک خدمت نمی کند . بلکه با این کارش دارد تیشه بر ریشه ی گیلک می زند . می توانم شما ارجاع بدهم به سایت دیلمستان و دیگر سایت ها ی دیلمی که به خاطر این کار های دوست به اصطلاح فرهیخته ما ! قوم بزرگ گیل را متهم به بی انصافی و زیاده خواهی و دزد ی نموده اند . در پایان عرض کنم که بنده به شما شاعر خوب گیلک زبان احترام و افتخار می نمایم و اگر انتقادی هم دارم ادامه دارد .

کاس آقا

ادامه کامنت قبلی ...و اگر انتقادی هم دارم صرفا" جهت دعوت به پذیرش منطق و احترام آمیز است . اما نمی دانم چرا لحن کلام ام این جور است که هرجائی انتقاد صریح می کنم آن را عصبانیت تلقی می فرمایند . در هر حال خواستم بگویم لحن کلام ام این طوری ست امیدوارم مرا ببخشائید . ما به شما شاعر و نویسنده خوب گیلک زبان افتخار می کنیم . افتخارات واقعی ما شما هستید . به دنبال افتخارات موهوم نمی گردیم . موفق باشید .

جاوید

باسلام درود استاد کاس اقا جان امیدوارم در رسالتت موفق باشی و افراد پیرامونت را انطورکه دوست داری در بیاری [خنده] تبریک میگم شاعر مورد علاقه رفیقتم شدی خلاصه با بحث بامن شاعر همایونی شدی[نیشخند]

نادر

سلام جناب کاس آقا انگار سرنوشت ما با غصه خوردن سرشته شده. بعد از سالها دوری و بی خبری از همشهریها و همولایتی ها خیر سرمان با حضور خود در فضای مجازی خواستیم رشته گسسته سالها را به هم پیوند بزنیم . اما دریغ و صد دریغ که هر روز باید شاهد بگو مگوهای با عرض پوزش بچه گانه در این فضا باشیم. آخر ما را چه شده ؟ چرا اینقدر کم تامل بازهم با عرض پوزش خودخواه هستیم؟ چرا تحمل نظری خیر از برداشتهای شخصی خود را نداریم؟ واقعا" جای تاسف دارد . مثلا" ماها جزء آدمهای با سواد و اهل دانش قوممان هستیم؟ نه مثل اینکه همان بهتر همانند سالهای مدید گذشته از خیر وصل دیارمان بگذریم و باقی عمر را در غربت سر در گریبان فرو بریم.

فاطمه مومنی

خیلی زیباست .

نادر

جناب کاس آقای عزیز سلام ضمن تشکر از اظهار نظر شما . با اجازه پاسخ کامنت شما را به دو بخش جداگانه تفکیک و پاسخ خواهم گفت: اول اینکه هرکدام ما به تنهایی یا مشترکا" مکلف به ایجاد همدلی ، وفاق و وحدت در فضای مجازی هستیم. کل انداختن های بی مورد و بی فایده موجب انشقاق و تفرقه بین فعالین عرصه مجازی میگردد. بر ما فرض است که با رعایت اصول گفتمان به اندوخته هایمان بیافزایم . دوم اینکه موضوع ماکیاولیسم طرح شده اینحانب به خاطر شیوع این تفکر در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی جامعه است و ارتباطی به هنرمند یا هنر ندارد . اگر کمی در اوضاع جامعه دقت کنی متاسفانه این تفکر در کلیه امور رسوخ پیدا کرده . هرچند هیچ کسی اصول ماکیاولیستی را نمی پسندد اما در جامعه عملا"تفکر ماکیا ولیستی حاکم گردیده است.

کوتام

سلام مثل همیشه زیبا بود. با احترام و شادباش کوتام